Cephe Uygulamaları

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Günümüzde, yapılarda enerji performansı kavramı, giderek artan enerji maliyetleri ve çevresel kısıtlar nedeniyle hiç olmadığı kadar önem kazanmıştır. Bu kavram beraberinde, yapılardaki enerji kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması ihtiyacı ortaya çıkmış ve inşaat sektöründe enerji korunumunu ve sürdürülebilirliği hedefleyen uygulamalar yayılmış ve gelişmiştir. Yapılarda ısı kayıplarının büyük bölümü dış cephelerde meydana gelmektedir. Bu nedenle binanın içeriden olduğu kadar dışarıdan da yalıtılması ve enerji kayıplarına karşı korunması büyük önem taşımaktadır.

Yapı genelinde elde edilen enerji verimliliği, işletme giderlerini bina ömrü boyunca düşürürken bina değerini artırmakta ve aynı zamanda bina sakinlerine de konforlu bir yaşam alanı sunmaktadır. Bu sebeple yalıtım seviyesinin artması, yaşam alanlarımızın daha enerji verimli, sürdürülebilir ve fonksiyonel olmasını sağlar. Dış cephe mantolama sistemleri, yapı dış duvarlarını çepeçevre sararak ısı köprülerinin oluşumunu engeller ve enerji kayıplarının önlenmesinde büyük rol oynar. Yapıların, maliyet avantajı açısından en ısı verimli şekilde oluşturulabilmesi fırsatı, tasarım ve inşaat aşamasında ortaya çıkmaktadır.

cephe-uygulamalari11.jpgcephe-uygulamalari13.jpgcephe-uygulamalari5.jpgcephe-uygulamalari2.jpgcephe-uygulamalari8.jpgcephe-uygulamalari3.jpgcephe-uygulamalari16.jpgcephe-uygulamalari19.jpgcephe-uygulamalari18.jpgcephe-uygulamalari20.jpgcephe-uygulamalari7.jpgcephe-uygulamalari17.jpgcephe-uygulamalari6.jpgcephe-uygulamalari4.jpgcephe-uygulamalari.jpgcephe-uygulamalari9.jpegcephe-uygulamalari21.jpgcephe-uygulamalari10.jpgcephe-uygulamalari14.jpgcephe-uygulamalari12.jpgcephe-uygulamalari15.JPG

Dış Cephe Mantolama Sisteminin Yararları Dış cephe mantolama sisteminin performans açısından yapıya sağladığı yararlar;

1. Isıl Konfor

Isı yalıtımı sayesinde yaşam alanının her noktasında homojen bir sıcaklık sağlanarak ısıtma ve soğutma ihtiyaçları azaltılır. Böylece hem konforlu hem de sağlıklı yaşam alanları oluşturulur.

2. Isı Kayıp ve Kazançlarının Azaltılması

Dış cephe ısı yalıtımı yapılmamış yapıların cephelerinden aşırı derecede ısı kaçakları ya da kazançları meydana gelebilir ve eğer bu problem ortadan kaldırılmazsa büyük miktarda enerji tüketimi ve dolaylı maliyetlerine sebep olur. Dış cephe mantolama sistemi, yapının dış çevresinde hava sızdırmaz bir bariyer oluşturarak hava kayıp/kazançlarına neden olan tüm boşluk, kılcal çatlak vb. kısımları mühürler.


İstatistikler

Kullanıcılar
1
Makaleler
367
Makale Görünüm Sayısı
1558156
366 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi
Top