Duvar Ses Yalıtımı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Evlerde Ses İzolasyonu Uygulama Evinizde gürültüler­den uzak kalmak mı istiy­or­sunuz, peki bunun için neler yap­manız gerek­tiğini biliyor musunuz? Eğer bilmiy­or­sanız bu konuda size bazı öner­il­erde bulunabiliriz. Önce­likle gürültünün önüne geç­menin ilk şartı evlerinizin belli böl­geler­ine yap­manız gereken ses yalıtım­larıdır. Ses yalıtımı ile yaşanan bir­takım yük­sek ses­leri ortadan kaldıra­bilir ve gürültülü alan­lar­dan içeriye giren ses­lerin azaltıl­masını sağlaya­bilirsiniz. Ses yalıtımının etk­ili olması için bazı koşulların yer­ine getir­ilmesi gerekir. İnsan kulağının en çok hassas olduğu orta ve yüksek frekansların özellikle vurgulandığı bir ses değerlendirmesi birimidir. Gürültü azaltılması veya kontrolünde çok kullanılan dBA birimi, ses yüksekliğinin subjektif değerlendirmesi ile de ilişkilidir.

Bir mekanda oluşan komşu yapıları rahatsız edebilecek düzeyde gürültü olan yerlerde iç bölümlerde yapılacak çalışmalarla ses yalıtımı yani ortamdaki gürültü geçiş kaybına uğratılarak izole edilmek üzere çalışmalar yapılabilmektedir. Ortamda oluşan ses sayısı duvardan geçerek kısmi olarak geçiş kaybına uğrar ancak büyük bir bölümü karşı mekana ulaşarak rahatsızlık oluşturmaktadır. Bu gibi durumlarda sesin oluştuğu mekanda duvarlara 50 mm kalınlığında süngerpan adı verlen ses kesici ürün plakaları tüm yüzeye kaplandıktan sonra. Çelik veya ağaç konstrüksiyon oluşturarak karkas yapılır. Karkas yapılmasının amacı hava boşluğu bırakılarak ses yalıtım performansının arttırılmasıdır. Daha sonra karkas yüzeylerine ses bandı olarak bilinen yalıtım malzemesi ile kaplanır. Son olarak çift kat alçıpan çekilerek yüzeyler alçı boya için hazır hale getirilip ses yalıtımı uygulaması sonlandırılır. Bu seviyede yapılan bir uygulama ile uygulama yapılan duvardan geçen ses %50 gibi bir oranda geçiş kaybına uğratılır.

duvar-ses-yalitimi7.jpgduvar-ses-yalitimi3.gifduvar-ses-yalitimi5.jpgduvar-ses-yalitimi8.jpgduvar-ses-yalitimi4.jpgduvar-ses-yalitimi9.jpgduvar-ses-yalitimi2.JPGduvar-ses-yalitimi10.jpgduvar-ses-yalitimi6.jpgduvar-ses-yalitimi.jpg


İstatistikler

Kullanıcılar
1
Makaleler
367
Makale Görünüm Sayısı
1558421
89 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi
Top