Isparta Halısı

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dokuma sıklığı çok daha az olan ancak yine Hereke halıları gibi atkısı ve yetkisi pamuk düğümleri yün olan halılardır. Yani desenleri florardır. İnce desenler içerirler. Ancak dokuma sıklığının kalitesinin daha az olması nedeniyle bir Hereke halısına oranla çiçekler daha kaba detaylar içerir. Bu nedenle de bu halıların gerek kaliteleri gerekse fiyatları diğer halılara göre son derece uygundur.

Isparta Halısı


Hereke ve Isparta halılarında renkler genellikle canlıdır. Desenler detaylıdır.
Isparta halıları incelendiğinde, motiflerde genellikle bir hareketlilik ve sembolleşme görülmektedir. Isparta’nın simgesi haline gelen gül başta olmak üzere, genellikle çeşitli çiçek ve yapraklardan oluşan bitkisel bezemelerden seçilmektedir. İnsan, kelebek, kuş vb. hayvan figürlü bezemelerin, kandil, ibrik, şamdan gibi nesneli bezemelerin de halıyı çevreleyen bordürlerde düz ve çapraz düzenlemelerle yer aldığı görülmektedir.
Isparta halılarına boyutlarına göre geleneksel adlar verilir. (40x40, 40x130) Paspas, (75x130) Seccade /Namazlık, (100x200) Divan/Arşın Çeyrek, (120x180, 120x210) Seccade, (80x300) Yolluk, (150x260) Kelle, (200x300) Taban, (250x350) Büyük Taban olarak adlandırılır. Parantez içindeki boyutların birimi cm. olup, birinci rakam eni, ikinci rakam boyu vermektedir.

isparta-halisi14.jpgisparta-halisi6.jpgisparta-halisi9.jpgisparta-halisi10.jpgisparta-halisi17.jpgisparta-halisi4.pngisparta-halisi8.jpgisparta-halisi18.jpgisparta-halisi11.jpgisparta-halisi15.jpgisparta-halisi.jpgisparta-halisi12.pngisparta-halisi7.jpgisparta-halisi5.jpgisparta-halisi3.jpgisparta-halisi2.jpgisparta-halisi16.jpgisparta-halisi20.jpgisparta-halisi13.jpgisparta-halisi17.png


Isparta’da dokunan halılarda genellikle lâcivert, kiremit kırmızısı, camgöbeği mavi, kirli sarı, sarı-yeşil, yağ yeşili bej rengi tonları ile kırık beyaz kullanılmaktadır. Bu arada indrigo mavi ve genellikle motif kenarlarını güçlendiren siyaha yakın koyu kahve renklerine de sıkça rastlanmaktadır. Zemin renkleri, genellikle beyaz ve lâcivert ağırlıklıdır. Taban ve yolluk olarak dokunan düz renkli halılar da mevcuttur. Aynı karakterdeki motif ve bezemelerin beyaz veya lâcivert zeminde kullanıldığı da görülmektedir. Halılarda kullanılan motif, renk ve yüzey düzenlenmesinde yörenin tüm özelliklerin en güzel bir biçimde görmek mümkündür. Serbest gruplanan güller, menekşeler, mine çiçeklerden oluşan düzenlemelerde yıllardır değişmeyen Isparta imajını belirleyen halı örnekleri bugün pek çok evde odaları, salonları süslemektedir. Isparta halısının teknik, renk, motif ve kompozisyon özelliklerini taşıyan bir başka örnek de bordür zemin rengine zıt olmasına karşı, motiflerdeki rengi destekleyici güçlü bir renk ile bordür tamamlamaktadır


İstatistikler

Kullanıcılar
1
Makaleler
367
Makale Görünüm Sayısı
1557715
115 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi
Top